ארכיון הקטגוריה: בריאות הנפש

מאמר בנושא של אבחון פסיכו דידקטי וכן אבחון דידקטי

מאמר בנושא של אבחון פסיכו דידקטי וכן אבחון דידקטי

מה הוא אבחון פסיכודידקטי:

אבחון פסיכודידקטי הינו אבחון בולט במיוחד בתוך מאגר האבחונים הקיימים כיום לצורך אבחון של לקויות שונות. אבחון פסיכודידקטי נעשה על מנת לאבחן בשני מישורים שקשורים זה לזה. המישור הראשון הינו מישור הלמידה- האבחון מסייע בזיהוי לקויות למידה שונות. המישור השני- הינו המישור הרגשי. בהתאם, אבחון פסיכודידקטי מסייע לזהות לקויות רגשיות הקיימות אצל הילד הנגש לאבחון. כאמור, שני המישורים משפיעים ומושפעים זה על זה וזה מזה.

מי פונה לאבחון?:

בדרך כלל, ההכוונה לקביעת אבחון פסיכודידקטי מתרחשת על ידי גורמים במערכת החינוך ששמים לב לקשיים שאינם בגדר הנורמה ולעיתים ישנם הורים שמגיעים עם חששות משל עצמם לאבחון זה. בדרך כלל, ישנה מעורבות של פסיכולוג בתמונה. אבחון פסיכודידקטי יכול להיערך גם באופן פרטי וללא הכוונה של גורם כגון פסיכולוג.

מה קורה לאחר האבחון?:

לאחר אבחון פסיכודידקטי, מנותחות התוצאות. אם אכן עולה כי ישנן לקויות בתחומי הלמידה והרגש, ננקטים מספר צעדים. ביחד ללקויות למידה- מתקבלות הקלות כגון הארכת זמן הכתיבה במבחנים ועוד. מבחינת לקויות רגשיות, המצב עשוי להיות מורכב יותר אך אם הסיבות הן לימודיות הוא יקבל זימון של אבחון דידקטי רגיל.

לקויות רגשיות- מה הלאה?:

לקות רגשית חייבת מעורבות של גורם מקצועי כגון פסיכולוג. בפרט חשוב לציין, ששנות הילדות חשובות ביותר ואף קריטיות עבור התפתחות נפשית בריאה של הילד ולכן יש לנקוט בכל האמצעים הנגישים לנו על מנת לסייע לילד הנתון במצוקה רגשית.

תפקידו של פסיכולוג במערך האבחונים כמו אבחון דידקטי ודומיו:

תפקידו של פסיכולוג במערך האבחונים כמו אבחון דידקטי ודומיו:

פסיכולוג:

פסיכולוג הוא אדם שעבר הכשרה ארוכה ומעמיקה למדי על מנת שיכול לנגוע בעולמם הנסתר של אחרים. בין השאר, פסיכולוג שייך לתחום שנותן דגש רב על אבחונים ומבחנים להערכת נתונים מסוימים הקשורים לאישיות וכדומה. בשל כך, פסיכולוג הוא הדמות המקצועית שיכולה לתת מענה במקרים בהם צריך להעביר ילד אבחון מסוים. כיום, פונים רבים ל- פסיכולוג לצורך אבחון פסיכודידקטי וכן אבחון דידקטי.

אבחון דידקטי- מה זה בעצם אומר?:

אבחון דידקטי הוא אבחון שמטרתו לזהות ולהגדיר לקויות למידה. אבחון דידקטי נערך על פני כמה שעות בהן הילד מתנסה במשימות שונות ומקבל הערכה עבור הצלחה בתחומים שונים. לאחר קבלת תוצאה של אבחון דידקטי, ניתן לקבוע האם הילד סובל מלקות למידה ואם כן, מאיזה לקות ובאיזו חומרה.

אבחון פסיכודידקטי- מה זה בעצם אומר?:

אבחון פסיכודידקטי נובע מהקשר הקיים בין לקויות למידה לבין קשיים רגשיים. כך, אבחון פסיכודידקטי מנסה לתת הערכה גם ללקות למידה וגם ללקות רגשית שהרבה פעמים מופיעות יחד ונגרמות זו מזו.

מתי פונים לפסיכולוג לצורך האבחונים?:

לקות למידה מתגלה בדרך כלל רק בשנות בית הספר הראשונות ולא לפני זה. הרבה פעמים, הורים לא שמים לב או מעדיפים להדחיק את הנוכחות של לקות למידה אפשרית ולכן הפניה לפסיכולוג הולכת ומתעכבת. עם זאת, גורמי חינוך במערכת הרבה פעמים מזהים לקויות למידה או לקויות רגשיות במהירות ונוהגים לעורר את תשומת ליבם של ההורים.